مدارحسن

 

 

جستاری درحکمت غرایز وفلسفه احکام آن

( باتاکید بر برخی ازمسائل مبتلابه جوانان)

 

چاپ شده در اولین کنفرانس بین المللى مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش دینى 1385

 

امین فتحی

 

چکیده

 

امروزه در فضای متاثر از فرهنگ اومانیستی و از شبهات رایج در جامعه ، زیر سوال بردن برخی از احکام مبتلابه دینی، به بهانه محدودیت زایی است.این مقاله تحلیل کاربردی به حکمت وجود برخی از غرایز و بروز آن در سنین جوانی و فلسفه احکام آنها دارد ، لذا تبیین نگاه واقع بینانه و جامع دین به این مسائل ، به ویژه نقش شریعت اسلامی در زدودن آلودگیهای ظاهری و باطنی انسان، ضروری می باشد.روش این مقاله کتابخانه ای و مبتنی بر تحلیل داده های اِسنادی و تدبر در موضوع است.

یافته ها : خداوند هر غریزه ای که در وجود انسان نهاده، راهی نیز برای برآوردن آنها قرارداده است. لذا غرایز نه تنها بد نیستند بلکه مفید ، لازم و دارای حکمت آزمون و ابتلاء بوده و حتی مقدس هم هستند.چرا که با اِعمال هر غریزه در محدوده  عقل و شرع ، گرهی از گرههای وجودی بین انسان و خدا باز شده  و انسان را برای پذیرش حقیقت مهیا می سازد.

 

واژگان کلیدی : حکمت غرایز، سنت ، شریعت اسلامی، فلسفه احکام، مسائل جوانان.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳٩٥/٤/٢۱ساعت ٧:۳٤ ‎ب.ظ توسط منیره بایرامی فرجود نظرات ()

 

 

ضرورت توجه به جامعه شناسی ورزش از منظر دین

 

چاپ شده در همایش ملیتازه های پژوهش در علوم ورزشی 1394

 

امین فتحی(عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی)

چکیده

ورزش یکی از پدیده های اجتماعی جهان معاصر و از مهمترین نهادهای  جوامع صنعتی است. جامعه شناسی ورزش را می توان مطالعه کنش متقابل همه مشارکت کنندگان در ورزش دانست. مشکلات موجود در این حوزه ، در حال تبدیل شدن به آسیب اجتماعی است. با توجه به بافت سنتی جامعه ، و نگاه ترجمه ای بر مسائل جهانی،ضرورت بومی سازی علوم انسانی ، بخصوص جامعه شناسی ورزش از نگاه دینی نمایان شده و استفاده از نظرات جامعه شناسان را در برنامه ریزیهای کلان ملی و مدیریت مسائل آن، با مشارکت کارشناسان نخبه دینی دوچندان می کند.

 

کلیدواژه:  ورزش، جامعه شناسی، دین.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳٩٥/٤/٢۱ساعت ٧:٢۸ ‎ب.ظ توسط منیره بایرامی فرجود نظرات ()

 

علایق اخلاقی دانشجویان بر پایۀ روش تدریس نیازمحور

 

چاپ شده در در فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات معرفتی در دانشگاه 1394

 

امین فتحی.عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی

 

چکیده

هدف از این تحقیق، بررسی نیازهای دانشجویان از مجموعه دروس «اخلاق اسلامی» در دانشگاهها بوده است. روش: گردآوری اطلاعات به شیوۀ توصیفی و از طریق پرسشنامه صورت گرفته است. سپس داده‌ها به شکل موضوعی و با توجه به اصول مهم تربیتی و سطوح مورد نیاز بینشی، گرایشی و کنشی طبقه‌بندی و به صورت ساختاری و تفسیری تحلیل شده‌اند. جامعۀ آماری تحقیق را دانشجویان دختر و پسر سالهای 90 تا 94 تشکیل می‌دادند.

یافته‌ها و نتایج: ارزشگذاری برای مسائل اخلاقی، تبیین تأثیرات رفتار اخلاقی و بیان مقایسه‌ای عواقب خوبان و بدان، اخلاقی کردن علایق و سلایق جوانان، معرفی الگوهای موفق، شناخت اصول زندگی سالم، ایجاد انگیزه زندگی، امید به آینده روشن، احیای ارزشهای انسانی نظیر حس نوع‌دوستی، گذشت و ایثار، از مهم‌ترین نیازهای اخلاقی دانشجویان است که باید در تدریس این درس لحاظ بشود.

واژگان کلیدی: اخلاق اسلامی، روش نیازمحور، نیازهای دانشجویان. 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳٩٥/٤/٢۱ساعت ٧:٢۳ ‎ب.ظ توسط منیره بایرامی فرجود نظرات ()

 

 

باز شناسی  مفهوم هدایت در قرآن

(با تاکید بر روش تدبر در آیات قرآنی )

 

چاپ شده در فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات قرآنی(1393)

 

امین فتحی، عضو هیات علمی دانشگاه محقق اردبیلی

 

 

 

چکیده

 

"هدایتدر لغت به معنای راهنمایی کردن، و در قرآن به مفهوم  هدایت الهی و دلالت آمده است . هدایت استقلالی از طرف خدا بوده و رسولان الهی و کتابهای آسمانی واسطه اند و انسانها در قبول هدایت مختار بوده برخی شاکرانه برخورد کرده وبرخی نا سپاس اند ، ودر کل ، انسانهای کمی از هدایت بهره مند می شوند. "ضلالت " در مقابل هدایت بکار رفته و شیطان مامور الهی نبوده بلکه خداوند او را از راه اختیار خود در مقابل بنی آدم قرار داده است.

در موضوع هدایت ، با عبارتها و عناوین مشابه و نزدیک به هم کار تحقیقی فراوانی انجام گرفته است ، اما بعلت گستردگی دامنه موضوع و باتوجه به ظرفیت بسیار بالای  قرآن کریم در استنباط معارف مورد نیاز بشری ، هنوز قطره ای از اقیانوس بی کران کتاب الهی در معرض مطالعه علاقمندان به معارف وحیانی قرار نگرفته است. این مقاله ضمن اشاره کلی به موضوع هدایت در قرآن ، درصدد مفهوم شناسی هدایت  به روش تدبر در آیات الهی است .در این مفهوم شناسی ، علاوه بر معنای لغوی واژه ، حد اقل به پنج موضوع: متعلقات ، اسباب وآثارهدایت ، ویژگی مهتدین و وضعیت قبل از هدایت نیز توجه شده است.

کلید واژه ها : هدایت در قرآن ، تدبر در آیات ، مهتدین ، اسباب و آثار هدایت ، متعلق هدایت.

 


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳٩٥/٤/٢۱ساعت ٧:۱۸ ‎ب.ظ توسط منیره بایرامی فرجود نظرات ()

 

اخلاق ورزشی و اثرات اجتماعی آن در اسلام

 

چاپ شده در همایش ملی تازه های پژوهش در علوم ورزشی 1394

 

امین فتحی(عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی)

چکیده

سلامتی جسم و روح، از اموری است که انسان همیشه در پی آن هست. دین اسلام، همواره به عنوان دینی جهان شمول، تمامی زوایای زندگی سالم را ذکر نموده است.اخلاق، مجموعه صفات روحى و باطنى انسان بوده و همه مسائل آن، آثارى مادى و معنوى در زندگى انسان دارد.اگر ورزش را به عنوان یک پیشه و حرفه در نظر بگیریم، اخلاق ورزش، گونه‌ای اخلاق حرفه‌ای است و با توجه به ورزش هایى که در منابع دینى وجود دارد، اسلام موافق ورزش است، اما بایدها و نبایدهاى اخلاقى را مطرح مى کند که باید به آن پایبند بودو گرنه ، نیروها به هدر رفته، استعدادها سرکوب ، امنیت و آزادى بازیچه دست هوسبازان ‏گردیده و زندگى انسانى مفهوم واقعى خود را از دست خواهد داد.

کلیدواژه: ورزش،اثرات اخلاقی، اسلام


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳٩٥/٤/٢۱ساعت ٧:٠٩ ‎ب.ظ توسط منیره بایرامی فرجود نظرات ()

مشارکت  شیطان در اموال و اولاد

جستاری در موانع سه سرمایه انسانی در جامعه

چاپ شده در اولین کنفرانس بین المللى مطالعات اجتماعی فرهنگی و پژوهش دینى 1385

 

امین فتحی عضو هیأت علمی دانشگاه محقق اردبیلی

 

چکیده

خداوند متعال برای انسان سه نیروی شنیدن ، دیدن و فهمیدن را قرار داده است که دارای سطوح  عادی ، متوسط و عالی بوده و سطح متوسط آن به عنوان سرمایه زندگی  در دنیا می باشد. به تصریح آیه 64 اسراء، از مهمترین  دلایل کوردلی آدمی و عدم کارکرد صحیح این نیروها ، مشارکت شیطان در اموال و اولاد انسان است . در جهان امروز، شیطان و قدرتهای شیطانی در این راستا هم داستان شده و دولتهای مسلط جهانی از همه ابزارهای پلید  خود مانند استعمار فرهنگی در جهت پیشبرد اهداف خود استفاده می کنند. لذا امروزه اوج حکومت ابلیس جهت تشکیل حکومت و تسلط بر بنی آدم ، سلب مشروعیت از اموال و اولاد انسان است.


ادامه مطلب
نوشته شده در ۱۳٩٥/٤/۱٢ساعت ٩:۱٤ ‎ب.ظ توسط منیره بایرامی فرجود نظرات ()


 Design By : Pichak